Išči

Pravice plačnikov davkov v Sloveniji - TAXPAYERS RIGHTS in SLOVENIA

Spoštovani, vse pravice plačnikov davkov, kot so opisane v tem prispevku, so opredeljene v Ustavi Republike Slovenije (in Listini EU o temeljnih pravicah, Evropski konvenciji za človekove pravice ipd.). Slovenija nima uvedenega Kodeksa pravic plačnikov davkov (in določene pravice udejanja pomanjkljivo), zato je sistematika PPD na našem spletnem mestu urejena po kanadskem modelu. Zato (ker imamo težave na nivoju zakonov in na nivoju izvjanja zakonov) lahko določene pravice (npr. p. do zasebnosti) udejanjamo zgolj na podlagi vložitve pravnih sredstev.

Link: KODEKS ZA PRAVICE PLAČNIKOV DAVKOV ZDSS, ki ga je sprejela Zbornica davčnih svetovalcev Slovenije
s ciljem spodbujanja odločevalcev pri nas, da zberejo pogum in uvedejo Kodeks - tudi za slovenske plačnike davkov.

 

Za funkcionalnost strani
uporabljamo piškotke,
ki ne hranijo osebnih podatkov.

Nekateri piškotki so bili
morda že servirani
v skladu z zakonodajo.

Z nadaljevanjem obiska strani soglašaš z njihovo uporabo.
Želim več informacij
0 12

1. seja: STRATEŠKI SVET ZA DAVKE, MF 14.2.2024 (SSDS24) UVOD IN PREDSTAVITEV ČLANA STRATEŠKEGA SVETA ZA DAVČNI SISTEM 2024

NAMEN: Predstavitev člana, mag. Franca Derganc in prikaz stališča člana o potrebnih spremembah v davčnem sistemu Republike Slovenije v povezavi z imenovanjem v Strateški svet za davčni sistem, 2024.

Strateški svet za Davke, MF 14.2.2024 (SSDS24)

Uvod in predstavitev člana Strateškega sveta za davčni sistem 2024

NAMEN: Predstavitev člana, mag. Franca Derganc in prikaz stališča člana o potrebnih spremembah v davčnem sistemu Republike Slovenije v povezavi z imenovanjem v Strateški svet za davčni sistem, 2024.

Izkušnje in izobrazba:

  1. Izkušnje:
    1. Delo v DURS (1996-2002), pripravnik, instruktor za DDV in delovno mesto »Metodologija v postopkih davčnega nadzora«
    2. Delo v davčno svetovalni dejavnosti in dejavnosti računovodenja: TAXIN d.o.o., Modro jutro d.o.o. – 2003-2024.
    3. Predsednik Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije (2019-2023).
  2. Izobrazba: diplomirani ekonomist (Ekonomska fakulteta v Ljubljani) in magister davčnega prava (Pravna fakulteta v Mariboru). Magistrska naloga: Pravice in obveznosti strank v postopkih davčnega nadzora pri nas in drugje
  3. Strokovni članki: Objava v www.zdss.si in www.modro-poslovanje.si

AVTOR analize ZDavP-2 in ZFU iz leta 2020 in član Sveta za nadgradnjo davčnega sistema iz leta 2020 v delu ZDavP-2 in ZFU (Zaključno poročilo Sveta za nadgradnjo davčnega sistema

0 81

Drugo mnenje v davčnih zadevah - mag. Franc Derganc: DDV in načelo nevtralnosti pri gradbeni storitvi (vrata, okna in vse pohištvo) po 76.a. členu ZDDV-1

Ali je transakcija (vgradnja oken, vrat in pohištva za stranko, ki izvaja zdravstveno dejavnost) po pogodbi za izvedbo storitve vgradnje vrat, oken in vsega pohištva po meri, obdavčena po 76.a členu ZDDV-1?

Vprašanje 1: Vprašanje je ali je transakcija (vgradnja oken, vrat in pohištva za stranko, ki izvaja zdravstveno dejavnost) ) obdavčena skladno z določilom 76. a. členom ZDDV-1? Ali FURS pravilno razlaga določilo 76.a člena ZDDV-1, ker meni, da bi morala stranka obračunati DDV po splošni shemi?

0 26

ENRICO LETTA, HITROST, VARNOST, SOLIDARNOST ; Krepitev vloge enotnega trga za doseganje trajnostne prihodnosti in blaginje za vse državljane EU, april 2024

5.svoboda EU27 – za krepitev raziskav, inovacij in izobraževanja.....priporočila za razvoj EU

Kazalo:

  1. 5.svoboda EU27 – za krepitev raziskav, inovacij in izobraževanja
  2. Obseg je pomemben:   učinkovit enotni trg za elektronska komunikacijska omrežja in storitve; Enotni  trg za spodbujanje učinkovitih energetsko-podnebnih politik; Spodbujanje miru in krepitev varnosti: na poti k skupnemu trgu za  obrambno industrijo; Enotni  trg in vesolje: spodbujanje povezovanja za strateško avtonomijo;  Vzvod enotnega trga za krepitev odpornosti na področju zdravja ; Enotni  trg   kot katalizator nemotenega in trajnostnega prometa v EU
  3. Trajnostni enotni trg za vse (svoboda gibanja in bivanja….)
  4. Enotni trg, ki bo šel hitro in daleč (poenostavitev predpisov, predvsem za MSE)
  5. Enotni trg zunaj njegovih meja (širitev, strateški partnerji)
  6. SKLEPI
0 11

Katere ustavne pravice plačnikov davkov niso udejanjene, ko in če FURS nadzira družbo oz. podjetje, ki je že prenehalo?

Avtor: mag. Franc Derganc, davčni svetovalec s certifikatom »Davčni svetovalec Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije«

  1. Kaj so pravice plačnikov davkov in zakaj so ključ za ustavno-pravno pravilno pobiranje javnih dajatev

Republika Slovenija varuje plačnike davkov (pred »pretirano obogatitvijo države«) s temeljnimi akti, kot so Ustava Republike Slovenije in t.i. primarno Pravo EU (predvsem 41. in 51. člen Listine EU o temeljnih pravicah) oz. mednarodne pogodbe na področju varovanja človekovih pravic (ESČP itd.) ter t.i. postopkovna davčna zakonodaja (ZadvP-2, ZUP).

V tem članku ne bomo izpostavljali kršitve pravic plačnikov davkov pri t.i. premoženjskih davkih (ni registrov, ni ustreznih inštitutov za zniževanje osnove….), prispevkih (ni pravice do odloga, znižanja itd.) ter dajatvah javnih gospodarskih služb (ni mogoče uveljavljati znižanja v primeru energetske revščine itd.).

Članek poskuša odpreti vprašanja kršitve pravic plačnikov davkov v konkretnih postopkih, kjer davčna administracija obuja »mrtve pravne osebe« s ciljem pobiranja javnih dajatev na nivoju »bivših lastnikov« družb.

V članku gre za iskanje pravilnega razumevanja temeljev davčnega prava in gre za prikaz neustreznih ravnanj s strani »države« in iskanje razlogov neobstoja nadzornih mehanizmov nad nastajanjem in izvajanjem zakonodaje in sicer v postopkih, kjer FURS odloča o obveznostih osebe - ki je več ni!

0 73

Komentar TAXIN: Kje imamo plačniki davkov temelj za to, da se borimo za t.i. PRAVICE PLAČNIKOV DAVKOV« oz. za DAVČNO PRAVIČNOST?

Kako zagotoviti integritetno ravnanje oseb z javnimi pooblastili in zagotoviti uspešno financiranje javnih zadev

Če želimo pošten davčni sistem oz. če želimo pravičnost pri obdavčitvi, potem je jasno, da mora izvršilna veja oblasti pri nas sprejeti ukrepe, ki bodo naslovili na vse tri elemente, ki ključno so kreirajo pravičnost na področju obdavčitve pri nas. Tuja literatura in predvsem tuja stroka je enotna in jasna. Davki so nujno zlo, ki so neizogibni, če želimo živeti socialno-koherentno in pravično življenje, zato pa morajo porabniki javnega denarja, z davki ravnati – uspešno, gospodarno in integriteto.

Osebno ocenjujem (in se veselim nasprotnih strokovnih argumentov), da Slovenija potrebuje izključno in samo – IZGRADNJO POŠTENEGA DAVČNEGA SISTEMA (odpravo neustavnih postopkov, popravek materialnih predpisov, ki neenako obravnavajo enake primere, uvedba etičnih davčnih posrednikov, zagotovitev integritetnega trošenja javnega denarja itd.).

Ko ga izgradimo (pošten davčni sistem), bomo lahko ugotovili, da bodo izzvenele vse nelogičnosti trenutnega davčnega sistema (večkratno plačevanje prispevkov, pa do storitev ne pridemo….), ki sem jih podrobno opisal v sestavku »Zakaj se slabo počutimo III«.

Seveda pa je zgoraj navedeno reformo mogoče izvesti, ne prej, kot v 10-tih letih. Verjetno sem celo nekoliko »preoptimističen«.

0 3167

MP Astrofizika, pardon, davki za vse, ki se jim mudi - 2.del

Zakaj imamo toliko nelogičnosti v našem davčnem sistemu ?

Nelogičnost sistema plačevanje prispevkov za zdravstvo in pokojnine ter socialo, ki mogoče izvira iz "nelogičnosti" ustavne ureditve in naše prakse ?

Ali je pri nas resnično vsako delo "enakopravno" obravnavano, kot to določa Ustava?

0 3037

MP Koliko davkov (davki,prispevki, druge dajatve) plačamo v R Sloveniji (2019)

Zakaj imamo toliko nelogičnosti v našem davčnem sistemu ?

Davki v R SLoveniji predstavljajo okoli 40% bruto družbenega produkta, kot ga izračunava SURS. 

V izračunih oz. tabelah niso predstavljeni vsi izdatki plačnikov davkov, saj statistika ne zajema drugih dajatev, ki jih najdemo npr. na položnicah za elektriko. 

0 3137

MP Pravice plačnikov davkov v R Sloveniji - kje so kršene pravice plačnikov davkov pri nas z vidika USTAVE RS, tudi sodba Sodišča EU z vidika 51. člena LEUTP

Utemeljitev pravice plačnikov davkov pri nas glede na prakso drugje

Pravice plačnikov davkov pri nas in v Kanadi. 

Utemeljitev pravic plačniko davkov v Kanadi - Povezava: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2797381

0 47

Realpolitika na globalnem in EU nivoju bistveno bolj vpliva na "pogoje za gospodarjenje", kot ukrepi slovenske Vlade ali Državnega zbora

Ne izvajanje evalvacije že sprejetih ukrepov, predvsem Sveta EU in tudi Državnega zbora, povzroča gospodarsko škodo domačim podjetjem in posameznikom

Realpolitika na globalnem in EU nivoju (ki je »ustvarila« inflacijo v EU, tudi ali predvsem zaradi ukrepov, ki so povzročili škodo izključno subjektom v EU, četudi so bili namenjeni škodovati drugim[1]) bistveno bolj vpliva na “blagostanje” slovenskih podjetij in posameznikov, kot pa ukrepi, ki jih sprejema Državni zbor. Ki je lahko zgolj gasilec, ki se bori proti piromanu. Ne izvajanje evalvacije že sprejetih ukrepov, predvsem Sveta EU in tudi Državnega zbora, povzroča gospodarsko škodo domačim podjetjem in posameznikom, saj se predpisi še vedno izvajajo, četudi niso zagotovili ciljev, ki so bili »vzrok« za sprejem pravnih pravil. Zato se postavlja vprašanje (žal še ne v Državnem zboru ali Vladi), kako ustaviti “neintegritetno izvajanje pooblastil oseb z javnimi pooblastili, tudi na EU nivoju” oz. kako zagotoviti evalvacijo morebitno zmotnih ukrepov  (tudi organov EU)[2] s ciljem udejanjiti načelo »dobrega upravljanje javnih zadev, skladno z 41. in 51. členom Listine EU o temeljnih pravicah«.   [1] Postaviti bi si morali več vprašanj, ki pa bi si jih morali zastaviti – pravočasno. Gre za vprašanje evalvacije ukrepov. Če se evalvacija ukrepov ne izvedemo oz. jih ne izvajamo, potem lahko zgolj »nemo« opazujemo svoj lastni – propad. Kar pa ni integritetno in niti »človeško«. [2] Gre za vprašanje t.i. sistematičnega in permanentnega reengeniringa procesov, na nivoju organov, ki imajo »oblast« in moč spreminjati »pravila igre«. Kulture, ki imajo reeginering vgrajen v svoje gene (Izrael, Japonska, Severna Koreja, Kitajska….), napredujejo, ostale kulture pa posledično, zaostajajo.
0 11

Smiselne spremembe davčnega sistema pri nas - razmislek leta 2024

Davčna reforma - ustavnopravna postavitev davčnega sistema na podlagi analize "dejanskega stanja"

Izvršilna veja oblasti oz. Minister za finance je sprejel naslednji sklep:

Potrebno je izvesti:

  • identifikacijo ključnih pomanjkljivosti obstoječega davčnega sistema in ključnih razvojnih izzivov,  ki bi jih bilo smiselno  podpreti z ustrezno  oblikovanimi  davčnimi ukrepi s ciljem povečanja produktivnosti in mednarodne  konkurenčnosti slovenskega  gospodarstva  ob hkratnem zagotavljanju  srednje in dolgoročne vzdržnosti javnih financ,
  • izmenjati je potrebno mnenja, usmeritve  in  priporočila za ukrepe na davčnem področju,  pri čemer se v  čim večji  možni  meri zasleduje  cilj  finančne  nevtralnosti  predlaganih  ukrepov,  kar vključuje  tudi  oceno  učinkovitost  obstoječih  ukrepov  ter  njihovo  morebitno preoblikovanje ali ukinitev,
  • izmenjavo  poročil za ukrepe  na področjih  izven  pristojnosti  Ministrstva za finance,  ki so povezani z davčnim področjem.
RSS
Please edit and save settings.